ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ» ընկերությունը՝ ի դեմս հիմնադիր Տիգրան Հարությունյանի, և «Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությունը՝ ի դեմս նախագահ Գագիկ Սարգսյանի, հունվարի 10-ին համագործակցության հուշագիր են կնքել, որի նպատակն է զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները դահուկային մարզաձևերի, սնոուբորդի և ձմեռային տուրիզմի ոլորտներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սույն հուշագրի շրջանակում երկու կողմերն իրենց ջանքերը, պրոֆեսիոնալիզմը, փորձն ու հնարավորությունները համատեղելու պատրաստակամություն են հայտնում՝ ի նպաստ Հայաստանում դահուկային մարզաձևերի զարգացմանն ու այս բնագավառում համաշխարհային քարտեզում Հայաստանի ակտիվ դիրքավորմանը։
«Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ» ընկերության հիմնադիր Տիգրան Հարությունյանը կարևորել է մասնավոր հատված-ազգային մարզական ֆեդերացիա համագործակցությունը՝ մասնավորապես ընդգծելով ձմեռային սպորտաձևերի զարգացման և լայն հասարակայնության շրջանում դրանց հանդեպ հետաքրքրվածության բարձրացման հնարավորությունների ընդլայնումը:
«Մենք շատ ուրախ ենք այս համագործակցության մեկնարկի համար։ Լեռնադահուկային սպորտը Հայաստանում, իմ խորին համոզմամբ, դեռ մեծ աճ պետք է գրանցի, և մարզաձևի լավագույն օրերը դեռ առջևում են։ Մենք, որպես պատասխանատու բիզնես, կգործադրենք մեր առավելագույն ջանքերը, որպեսզի այս հուշագրի շրջանակում ամրագրված բոլոր կետերը կյանքի կոչվեն և նպաստենք ոլորտի զարգացմանը։ Ֆեդերացիայի հետ այժմ քննարկում ենք համատեղ հնարավոր միջոցառումները։ Կարծում եմ՝ առաջին հերթին պետք է լեռնադահուկային սահուղիները համապատասխանեցնենք Դահուկային մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիայի ստանդարտներին, որպեսզի հնարավորություն ունենանք կազմակերպել ինչպես տեղական, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային մրցաշարեր»,- ասել է նա:
Տիգրան Հարությունյանը նաև հավելել է, որ պատրաստ են աջակցել Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիային տեղական և միջազգային դահուկային մրցաշարերի, ՀՀ լեռնադահուկային սպորտի և սնոուբորդի հավաքական թիմերի մարզումների կազմակերպման հարցում, և «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթի» մասնագիտական բոլոր ենթակառուցվածքները կլինեն մարզիկների տրամադրության տակ։
«Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիա» ՀԿ նախագահ Գագիկ Սարգսյանը, ողջունելով համագործակցության մեկնարկը, նշել է.
«Հայաստանի՝ թե՛ դահուկային մարզաձևերի զարգացման, թե՛ ձմեռային տուրիզմի խթանման համար «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթի» նման կենտրոնի կառուցումն ու վերջինիս հետ սերտորեն համագործակցությունը նշանակալի իրադարձություն է։ Այն մարզական առումով լայն հնարավորություններ և մեծ հեռանկարներ է բացում Հայաստանի լեռնադահուկային սպորտի և սնոուբորդի ոլորտների մարզիկների համար։ Երբ ծանոթացանք Նախագծին, մասնակցեցինք քննարկումներին, հասկացանք, որ այն հավակնում է դառնալ ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի մասշտաբով լրջագույն լեռնադահուկային կենտրոն։ Վստահ եմ, որ այս համագործակցությունը կծառայի իր նպատակին, և մենք տարիներ հետո ինչպես ձմեռային սպորտաձևերի զանգվածայնության, այնպես էլ մարզական տեսանկյունից կգրանցենք բավականին լուրջ արդյունքներ»։
Հուշագրի շրջանակում կողմերը կհամագործակցեն երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի շուրջ, դահուկային մարզաձևի սիրահարների համար գործնական գիտելիքների ամրապնդման և խորացման հնարավորությունների ստեղծման, անվտանգության կանոնների տեղեկացմանն ուղղված միջոցառումների մշակման և իրականացման գործում, ինչպես նաև կմիավորեն ջանքերը դահուկային մարզաձևերի և սնոուբորդի զարգացմանն ուղղված համալիր միջոցառումների, մարզաձևերի հրահանգիչների պատրաստման և վերապատրաստման համատեղ ծրագրերի, հայ մարզիկների ներգրավվածությամբ դահուկային մարզաձևերի և սնոուբորդի զարգացմանն ու մասսայականացմանն ուղղված արշավների մշակման և իրականացման, Հայաստան՝ համաշխարհային դահուկորդների հյուրընկալման և վերջիններիս մասնակցությամբ թեմատիկ միջոցառումների կազմակերպման ուղղություններով։

Компания «Майлер Маунтин Резорт» в лице основателя Тиграна Арутюняна и общественная организация «Федерация лыжного спорта Армении» в лице президента Гагика Саркисяна 10 января подписали Меморандум о сотрудничестве, целью которого является развитие двусторонних отношений в сферах лыжного спорта, сноуборда и зимнего туризма.
Как передает «Арменпресс», в рамках данного меморандума обе стороны выражают готовность объединить усилия, профессионализм, опыт и возможности во благо развития лыжных видов спорта в Армении и активного позиционирования Армении в этой сфере на карте мира.
Основатель компании «Майлер Маунтин Резорт» Тигран Арутюнян подчеркнул важность сотрудничества между частным сектором и национальной спортивной федерацией, подчеркнув расширение возможностей развития зимних видов спорта и повышения интереса к ним среди широкой общественности.
«Мы очень рады началу этого сотрудничества. Горнолыжный спорт в Армении, по моему глубокому убеждению, еще должен зафиксировать большой рост, и лучшие дни этого вида спорта еще впереди. Мы, как ответственный бизнес, приложим максимум усилий, чтобы все пункты, закрепленные в рамках этого меморандума, были претворены в жизнь и способствовали развитию сферы. С федерацией мы сейчас обсуждаем возможные совместные мероприятия. Я думаю, что в первую очередь мы должны привести горнолыжные трассы в соответствие со стандартами Международной федерации лыжного спорта, чтобы иметь возможность организовывать как местные, так и региональные и международные турниры», — сказал он.
Тигран Арутюнян также добавил, что они готовы содействовать Федерации лыжного спорта Армении в вопросе организации местных и международных лыжных турниров, тренировок сборных команд по горнолыжному спорту и сноуборду, и все профессиональные инфраструктуры «Майлер Маунтин Резорт» будут в распоряжении спортсменов.
Председатель Федерация лыжного спорта Армении Гагик Саркисян, приветствуя начало сотрудничества, отметил:
«Строительство такого центра, как «Майлер Маунтин Резорт» и тесное сотрудничество с ним для развития как лыжных видов спорта, так и зимнего туризма в Армении — значимое событие. В спортивном плане оно открывает широкие возможности и большие перспективы для спортсменов горнолыжного спорта и сноуборда Армении. Когда мы ознакомились с проектом, приняли участие в обсуждениях, поняли, что он претендует стать серьезным горнолыжным центром не только в Армении, но и в регионе. Уверен, что это сотрудничество послужит своей цели, и мы, спустя годы, достигнем весьма серьезных результатов».
В рамках меморандума стороны будут сотрудничать по проектам, представляющим двусторонний интерес, созданию возможностей для укрепления и углубления практических знаний любителей лыжного спорта, на разработку и реализацию мероприятий, направленных на информирование о правилах безопасности, объединят усилия по организации комплексных мероприятий, направленных на развитие и популяризацию лыжных видов спорта и сноуборда, с привлечением армянских спортсменов и прием в Армении лыжников со всего мира и на совместные программы подготовки и переподготовки инструкторов по этим видам спорта.