Զբոսաշրջության ոլորտի ամենախոշոր և բազմափուլային նախագծերից «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթը» շուտով կամփոփի առաջին փուլը։ Երկարաժամկետ ներդրումային նախագծի, առաջիկա պլանների, ներդրումային հնարավորությունների, Հայաստանում ներդրումային միջավայրի ու հեռանկարների մասին զրուցել ենք «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթի» հիմնադիր Տիգրան Հարությունյանի հետ։ «Մայլեռն» այս պահին Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի ամենախոշոր նախագծերից մեկն է, որը զարգանում է տարեցտարի։ Ի՞նչ փուլում է նախագիծն այսօր, և ի՞նչ եք նախատեսում առաջիկայում։ «Մայլեռը» երկարաժամկետ ներդրումային նախագիծ է, և մենք պայմանականորեն նախագիծը մի քանի փուլի ենք բաժանել։ Երբ խոսում ենք առաջին փուլի մասին՝ հասկանում ենք որոշակի հատվածի ավարտուն տեսք, ինչը հնարավորություն կտա ընդունել օրական 5500-6000 սահողի։ «Մայլեռի» սահուղիների տարողունակությունն այսօր այդքան մարդու միաժամանակ սահելու հնարավորություն է տալիս։ Առաջիկայում կունենանք ևս մեկ առանձնացված ճոպանուղի և ոչ շատ երկար սահուղիներ հատուկ սկսնակների համար, նաև կավելացնենք արհեստական ձնագոյացումն ու կարող ենք արձանագրել, որ դահուկային ենթակառուցվածքների մասով առաջին փուլը կլինի ամբողջությամբ կատարված։
Սակայն որպեսզի պատկերացնեք, թե ինչ ծավալի հոսք է ենթադրում 6000 սահողը, ասեմ, որ այդ թիվը մեր օրական այցելուների 50%-ը պետք է լինի, այսինքն՝ օրական 12000 այցելու ընդունելու դեպքում կունենանք 6000 սահող։ Առաջին փուլով նախատեսված է կառուցել գիշերակաց 7000 այցելուի համար, այսինքն՝ 3000 հյուրանոցային համար, որն, իրականում, խոսուն թիվ է, հատկապես եթե համեմատում ենք, որ ամբողջ Հայաստանում որոշ տվյալներով մոտ 14500 հյուրանոցային համար կա։Ընդհանուր առմամբ, այսօր «Մայլեռում» արդեն գործում է երկու տեսակի ճոպանուղի՝ հոնդոլային և նստատեղային, 22 կմ երկարությամբ սահուղիներ՝ բարդության չորս մակարդակներով, 4 ռեստորան, Qotot Ski Club-ն ու մարզադպրոցը, վարձույթի 2 հագեցած սրահ, իսկ մեր նորաբաց շալեներում կարողանում ենք գիշերակացով ընդունել 100-120 այցելուի։ Սկսած այս տարվանից՝ շուրջ երեք տարի մենք կենտրոնանալու ենք հյուրանոցների կառուցման և ներդրումային նախագծերը մեկնարկելու ուղղությամբ։
Պարոն Հարությունյան, Ձեր ելույթներից մեկում նշել էիք, որ Հայաստանը գրավիչ չէ արտասահմանյան ներդրումների համար։ Միևնույն ժամանակ Դուք այս պահին Հայաստանի խոշոր ներդրումային նախագծերից մեկի հիմնադիրն եք և արդեն իսկ մեծ փորձառություն ունեք դաշտում։ Ներդրումային ի՞նչ գրավչություն ունի «Մայլեռը», ովքե՞ր, ի՞նչ պայմաններով և ի՞նչ ուղղություններով կարող են ներդրումներ կատարել «Մայլեռում»։ Հայաստանում այս պահի դրությամբ կապիտալի շուկան դեռ բավականաչափ զարգացած չէ, փոքր ծավալով ներդրումների հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են։ Արտասահմանյան ներդրողների համար Հայաստանում ներդրում կատարելու տոմսը բավականին մեծ է, այսինքն՝ ցանկության դեպքում արտերկրի ներդրողն ինքնուրույն պետք է գտնի որևէ նախագիծ և սկզբից մինչև վերջ ֆինանսավորի այն։ Մենք «Մայլեռի» միջոցով ուզում ենք հնարավորություն ընձեռել փոքր ներդրումային տոմսերով ներդրում կատարել նման խոշոր ու հեռանկարային նախագծերում։«Մայլեռում» ներդրումների երեք մակարդակ և ուղղություն ենք նախատեսում. ֆիզիկական անձանց համար, ովքեր կարող են բնակարան և ապարտ-համար ունենալ, ինչը կայուն եկամուտ է ապահովելու, ձեռներեցների համար, ովքեր կարող են ձեռք բերել որոշակի հողատարածք ու կոմերցիոն կառույց հիմնել, օրինակ՝ մարզահամալիր կամ ձիարշավարան, ժամանցի այլ կենտրոններ։ Եվ երրորդը, ինչի մասին նշեցի ու ինչը նաև մեր վերջնանպատակն է, ուղղակի ներդրում ունենալ հենց «Մայլեռում», որը դառնալու է բաց բաժնետիրական ընկերություն և Հայաստանի Հանրապետության արժեթղթային շուկայի ցուցակված մասնակից։ Ըստ մեր փուլային բաժանման՝ 2027-2028 սեզոնային տարում մենք արդեն հնարավորություն կունենանք «Մայլեռը» վերածել բաց բաժնետիրական ընկերության ու նաև օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավել արժեթղթերի շուկայի միջոցով։ Նախատեսում ենք նաև, որ 2027-2028 սեզոնից սկսած «Մայլեռը» կգործի շուրջ տարին, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի ամբողջ տարվա ընթացքում կայուն եկամուտ ունենալուն։ Ուստի «Մայլեռում» ներդրում կատարել նշանակում է լինել ավելի մոտ բնությանը, առողջ ապրելակերպին, վայելել տարվա բոլոր սեզոնները, իսկ ձմեռային սեզոնը դարձնել ամենաուրախ, օգտակար ու սպասված սեզոններից մեկը։Որքան վաղ փուլում են կատարվում ներդրումները, այնքան կապիտալ հավելաճը (capital gain) մեծ է լինում, իսկ «Մայլեռը» մեծ ներուժով, խոստումնալից ու հեռանկարային, ամենամեծ ներդրումային ծրագրերից մեկն է, որը հենց վաղ փուլում ներդրում կատարելու հնարավորություն է տալիս։ Առավելություններից մեկն այն է, որ «Մայլեռը» ազատ տնտեսական գոտի է (ԱՏԳ). այն կազմակերպությունները, որոնք ներդրում կանեն, կօգտվեն ազատ տնտեսական գոտու ռեզիդենտի առավելություններից, և մեկնարկի օրվանից հետո 20 տարվա ընթացքում կազատվեն շահութահարկից և ավելացված արժեքի հարկից։
Ի՞նչ առավելություններ է տալիս բաց բաժնետիրական ընկերություն դառնալը և, որպես նման խոշոր ներդրումային նախագծի հիմնադիր, ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում ներդրումային հնարավորություններն առհասարակ։ Բաց բաժնետիրական ընկերություն դառնալը հնարավորություն է ընձեռելու ցանկացած անձի ներդրում կատարել և դրանով իր ուղիղ նպաստն ունենալ ՀՀ-ում տնտեսության ու արժեթղթերի շուկայի զարգացմանը։ Ամբողջ աշխարհն արդեն իսկ շարժվում է այս ուղղությամբ, և ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանն էլ գնա այդ ուղղությամբ, լինի ավելի արդիական ու պատրաստ՝ արտաքին ներդրումների համար։ Մենք հաճախ ենք լսում, որ Հայաստանում օտարերկրյա ուղիղ ներդրումները քիչ են կամ միտում չկա, սակայն պետք է նախ և առաջ մեր շուկայի զարգացվածությունն ընձեռի այդ հնարավորությունը։ Հայաստանում ներդրումային միջավայրն առաջին հերթին զարգանալու է տեղի գործարարների, բիզնեսի և պետության միասնական ջանքերի շնորհիվ։ Օտարերկրյա ներդրողների համար լավագույն օրինակը հենց տեղական ներդրողն է, ներդրումային ծրագրի հաջողության պատմությունը, որը նաև այն չափելի արդյունքն է, երաշխիքը՝ իր կողմից տվյալ երկրում ներդրում կատարելու որոշում ընդունելու համար։ Ուստի առաջին հերթին աշխատելու կարիք կա հենց տեղական ներդրողների հետ, խրախուսել ու խթանել նրանց գործունեությունը, բարենպաստ միջավայր ձևավորելու համար ապահովել բավարար նախադրյալներ, ստեղծել նոր հնարավորություններ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան ենթակառուցվածքներ:
Ի՞նչ է ենթադրում ներդրումային բարենպաստ միջավայրը, ի՞նչ գործիքներ ու մեխանիզմներ են անհրաժեշտ։ Առաջին հերթին օրենսդրական հստակ կարգավորումներ, որոնք կերաշխավորեն ներդրումների անվտանգությունը։ Թափանցիկություն, որպեսզի ներդրողն իրեն հասանելի՝ առնվազն անգլերեն լեզվով (ինչքան շատ լեզուներով, այնքան՝ ավելի լավ) կարողանա ստանալ հաշվետվություններ ու վերլուծություններ և վստահ լինի, որ դրանցում ներառված տեղեկատվությունը խեղաթյուրված չէ։ Գոյություն ունեն Big Four (Մեծ քառյակ) աուդիտորական ընկերություններ, մինչդեռ այսօր Հայաստանում առավել ակտիվ է դրանցից ընդամենը մեկը։ Գուցե կարող ենք ասել, որ դա պահանջարկի բացակայությամբ է պայմանավորված։Եվ երրորդ ամենակարևոր հանգամանքը՝ վեճերի լուծման առավել ժամանակակից, միջազգային ստանդարտներով, արդյունավետ ու հասկանալի մեխանիզմ։ Ցավոք, մենք հաճախ ենք ականատես լինում, երբ կազմակերպության ու ձեռներեցության շահերը ստորադասվում են անհատների շահերին։ Բայցև ուրախ եմ արձանագրել, որ ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ այսօր ակտիվ և գործուն քայլեր կատարվում են, մասնավորապես՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից։ Այդ գործիքակազմը միտված է խթանելու կազմակերպությունների՝ ԲԲԸ դառնալը, արագացնել և հեշտացնել շուկա մուտք գործելու ճանապարհը, որոշ դեպքերում սուբսիդավորման եղանակով։

Лучшим примером для иностранных инвесторов является местный инвестор: Тигран Арутюнян
Один из крупнейших и многоэтапных проектов в сфере туризма — «Myler Mountain Resort» — скоро подведет итоги первого этапа. Мы поговорили с основателем «Myler Mountain Resort» Тиграном Арутюняном о долгосрочном инвестиционном проекте, предстоящих планах, инвестиционных возможностях, инвестиционной среде в Армении и перспективах.«Myler» на сегодняшний день является одним из крупнейших проектов в сфере туризма в Армении, который с каждым годом развивается. На какой стадии находится проект сегодня и что планируется в будущем?«Myler» — долгосрочный инвестиционный проект, и мы условно разделили проект на несколько этапов. Когда мы говорим о первом этапе, то имеем в виду завершение строительства определенного участка, который позволит принимать 5500–6000 лыжников в день. Пропускная способность горнолыжных трасс «Myler» сегодня позволяет кататься на лыжах такому количеству людей одновременно. В ближайшем будущем у нас появится еще одна отдельная канатная дорога и не очень длинные лыжные трассы специально для новичков, также мы добавим искусственное оснежение, и можно будет сказать, что первый этап создания горнолыжной инфраструктуры будет полностью завершен.
Однако, чтобы вы представили, какой объем подразумевает 6000 лыжников, скажу, что это число должно составлять 50% от наших ежедневных посетителей, то есть, если мы принимаем 12 000 посетителей в день, у нас будет 6000 лыжников. На первом этапе планируется построить места ночлега для 7000 посетителей, то есть 3000 гостиничных номеров, и по сути это внушительная цифра, особенно если сравнить, что по некоторым данным, во всей Армении насчитывается около 14 500 гостиничных номеров.В целом, на сегодняшний день в «Myler» уже есть два типа канатных дорог: гондольной и кресельной, 22 км горнолыжных трасс с четырьмя уровнями сложности, 4 ресторана, Qotot Ski Club и спортивная школа, 2 полностью оборудованных прокатных зала, а в наших недавно открытых шале мы имеем возможность разместить на ночь 100-120 посетителей.Начиная с этого года, в течение примерно трех лет мы сосредоточимся на строительстве гостиниц и запуске инвестиционных проектов.
Господин Арутюнян, в одном из своих выступлений Вы отметили, что Армения непривлекательна для иностранных инвестиций. В то же время сейчас Вы являетесь основателем одного из крупнейших инвестиционных проектов в Армении и уже имеете большой опыт в этой сфере. В чем инвестиционная привлекательность «Myler»? Кто, на каких условиях и в какие направления может инвестировать в «Myler»?На данный момент рынок капитала в Армении еще недостаточно развит, а возможности для мелких инвестиций крайне ограничены. Порог для иностранных инвесторов для инвестирования в Армению довольно высок, а это значит, что при желании иностранный инвестор должен самостоятельно найти проект и профинансировать его от начала до конца. Через «Myler» мы хотим предоставить возможность небольшими инвестиционными взносами инвестировать в такие крупные и перспективные проекты.Мы планируем три уровня и направления инвестиций в «Myler»: для физических лиц, которые могут иметь квартиру и апарт-номер, что обеспечит им стабильный доход; для предпринимателей, которые могут приобрести земли и создать коммерческую структуру, например, спортивный комплекс или ипподром, или другие развлекательные центры. И третье, о чем я уже говорил и что также является нашей конечной целью, это прямые инвестиции в «Myler», которая станет открытым акционерным обществом и листинговым участником рынка ценных бумаг Республики Армения. Согласно нашему поэтапному разделению, в 2027-2028 сезонном году мы уже будем иметь возможность преобразовать «Myler» в открытое акционерное общество, а также привлечь иностранные инвестиции через рынок ценных бумаг.Мы также планируем, что начиная с сезона 2027-2028 гг. «Myler» будет работать круглогодично, что в свою очередь будет способствовать получению стабильного дохода в течение всего года. Поэтому инвестировать в «Myler» — значит быть ближе к природе, вести здоровый образ жизни, наслаждаться всеми временами года и сделать зимний сезон одним из самых радостных, полезных и долгожданных.Если инвестиции будут на более ранних этапах, то прирост капитала (capital gain) тоже будет больше, а «Myler» — один из крупнейших инвестиционных проектов с большим потенциалом и перспективами, что дает возможность делать инвестиции на ранних этапах.Одним из преимуществ является то, что «Myler» является свободной экономической зоной (СЭЗ). Инвестирующие организации получат преимущества статуса резидента свободной экономической зоны и будут освобождены от налога на прибыль и налога на добавленную стоимость в течение 20 лет с даты запуска.
Какие преимущества дает статус открытого акционерного общества и как Вы, как основатель столь крупного инвестиционного проекта, оцениваете инвестиционные возможности в Армении в целом?Превращение в открытое акционерное общество предоставит возможность любому лицу осуществить инвестиции и тем самым внести непосредственный вклад в развитие экономики и рынка ценных бумаг Республики Армения. Весь мир уже движется в этом направлении, и Армении пора двигаться в этом направлении, стать более современной и готовой к иностранным инвестициям.Мы часто слышим, что в Армении мало или совсем нет прямых иностранных инвестиций, но в первую очередь развитие нашего рынка должно предоставить такую ​​возможность.Инвестиционная среда в Армении будет развиваться, прежде всего, благодаря совместным усилиям местных предпринимателей, бизнеса и государства. Для иностранных инвесторов лучшим примером является сам местный инвестор, история успеха инвестиционного проекта, которая также является измеримым результатом, гарантией принятия решения об инвестировании в данную страну. Поэтому, в первую очередь, необходимо работать с местными инвесторами, поощрять и продвигать их деятельность, обеспечивать достаточные предпосылки для формирования благоприятной среды, создания новых возможностей, создания соответствующей международным стандартам инфраструктуры.
Что подразумевает под собой благоприятная инвестиционная среда, какие инструменты и механизмы для этого нужны?Прежде всего, четкие законодательные нормы, которые будут гарантировать безопасность инвестиций. Прозрачность, чтобы инвестор мог получать отчеты и аналитику на доступном ему языке, как минимум, на английском языке (чем больше языков, тем лучше), и быть уверенным, что содержащаяся в них информация не искажена. Существует Big Four («большая четверка») аудиторских компаний, но сегодня в Армении наиболее активна только одна из них. Возможно, можно сказать, что это связано с отсутствием спроса.И третье важнейшее обстоятельство: более современный, эффективный и понятный механизм разрешения споров в соответствии с международными стандартами. К сожалению, мы часто становимся свидетелями того, как интересы организации и предпринимательства подчиняются интересам отдельных лиц.
Однако с радостью должен констатировать, что сегодня предпринимаются активные и эффективные шаги по улучшению инвестиционной среды, в частности, со стороны министерства экономики Республики Армения. Этот инструментарий призван стимулировать организации становиться открытыми акционерными обществами, ускорять и облегчать выход на рынок, в некоторых случаях за счет субсидий.Мы тесно сотрудничаем с министерством, чтобы сделать возможности модернизации этого рыночного инструментария доступными большему количеству организаций, и как активный участник рынка мы регулярно проводим обсуждения. Я надеюсь, что все это послужит стимулом для компаний в будущем стремиться привлекать финансирование непосредственно на рынке, а не в банковской системе. Здесь я придаю большое значение законодательному регулированию, согласно которому листингуемые организации освобождаются от уплаты налога на дивиденды и подоходного налога для физических лиц.Одним из главных условий сильного государства является наличие сильной экономики, и в нынешней сложной геополитической ситуации нам нужно еще больше направлять свои усилия и ресурсы на экономический рост и развитие.Я уверен, что Армения может стать страной с высокой инвестиционной привлекательностью и широкими инвестиционными возможностями.